گفتاورد صد و دوازدهم؛ گدایی در ینگه دنیا

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

وضع اقتصادی کشور بر اثر مداخلات و سوء استفاده عوامل آمریکایی به وخامت گراییده است. از نظر اقتصادی آمریکایی ها آمر و دولت ایران فرمانبردار بوده است. نخست وزیر سابق ایران به دریوزگی نزد آمریکاییان رفت تا مگر پاداش خدمات خود را نقدا دریافت دارد اما آمریکایی ها حاضر نبودند به رایگان به او کمک کنند بلکه از نخست وزیر دست نشانده خود انتظار داشتند امتیازات تازه ای بدانها بدهد. لازم بود دکتر امینی در عرصه عمل وسایل کافی برای جلب اطمینان سرمایه داران آمریکا را فراهم سازد تا بعدا به درخواست او ترتیب اثر دهند. ضمنا ضرورت داشت که دولت ایران بدوا اقساط وام را که موعد آن رسیده بود به آمریکا بپردازد تا سپس وام های دیگر در اختیار دولت سابق قرار گیرد. آن همه تضییقاتی که دولت ایران برای بازرگانان و مردم از حیث ارز وارد می ساخت و آن همه مالیات ها و عوارض که از شیره جان مردم بدبخت می کشد هیچ محرکی نداشت جز آنکه دولت علی امینی وام ادعایی آمریکا را به موقع بپردازد و مراتب خدمتگزاری خویش را ثابت کند والا هرگز منظور آن نبود که خزانه دولت مالامال از ارز باشد و در راه توسعه مبادلات و فعالیت های بازرگانی صرف شود.

دولت امینی ادعا کرد که در سال 1340 بر اثر محدودیت واردات یکصد میلیون دلار ارز صرفه جویی کرده است. ادعای او صحیح است ولی این صرفه جویی را از آن جهت کرد تا بتواند مبلغ نود و شش میلیون دلار اقساط قرضه و ربح سنگین آن ها را به موسسات اقتصادی آمریکا بپردازد.

احمد آرامش، هفت سال در زندان آریامهر، انتشارات بنگاه ترجمه و نشر کتاب، 1357، ص 276

مبدیان

سی ام فروردین 1401

1 نظر

  • پیوند نظر شیث نوری K2_سه شنبهق ظUTCE_فروردين+0000Rفروردينق ظUTC_0C1 ارسال شده توسط شیث نوری

    اصلا معلوم هست شما طرف کی هستین؟ تکلیفتون با خودتون روشنه!؟ اگه سلطنت طلبید چرا اینقدر مقامات حکومت پادشاهی رو تخریب می کنین؟

نظر دادن

برای ارسال نظر، تکمیل موارد ستاره‌دار (*) الزامی است.