آنجا چه خبر بود؟ نقدی بر دروغ پردازی رسانه های فارسی زبانِ معاند پیرامون اوضاع معیشتی مردم در رژیم گذشته

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

ارسالی از جانب مخاطبین مبدیان؛

رسانه های فارسی زبانِ ضد ایرانی در اقدامی هماهنگ سعی در سفید نمایی دوران پادشاهی پهلوی و سیاه نمایی دوران حاضر دارند. آن ها 40 سال توسعه و پیشرفت کشور را نادیده گرفته و با ارائه تصاویری از محله های مرفه و به اصطلاح بالا شهری از زمان پهلوی پسر، اینگونه القاء می کنند که همه ی مردم در ایران عصر پهلوی بدین شکل و رسم زندگی می کردند؛ اما برای پی بردن به درستی این ادعا ها بهتر است نگاهی به آمار ها و گزارش های منتشر شده در رسانه های خارجی (آن زمان) که به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم در رژیم گذشته می پرداختند، بیاندازیم.

مجله ی آلمانی ((اشپیگل)) در سال 1952 میلادی (1331 هجری شمسی) و در شماره 34 خود به ارائه ی گزارشی تحلیلی و میدانی از ایران پرداخت. در بخشی از این گزارش آمده است: "از صد ها کلبه ی پر از شپش و فقیرانه ی منطقه 10 تهران واقع در جنوب شهر، هر شب بوی تریاک به بیرون می خزد و با بوی نفرت انگیز جوی های شهر مخلوط می شود. آب این جوی ها بوی ادرار می دهد، زباله ها به شدت فاسد شده اند و تعفن حاصل از مدفوع و فضولات انسانی و حیوانی، مشام را آزار می دهد... کودکان 5 ساله و زنان جوان و 30 ساله مانند پیر زنانی فرتوت و بدون دندان می شوند و شمار بالایی از کارگران به علت بهره کشی عمومی و بی رحمانه در محل کار دچار بیماری سل می شوند."

همچنین در کتاب ریشه های انقلاب، نوشته ی نیکی آر کدی که شرح حالی از وضعیت کشور در دهه ی پنجاه شمسی است آمده: "با وجود افزایش شدید قیمت نفت و درآمد حکومت، هیچ اثر مثبتی در وضعیت زندگی و معیشت مردم به وجود نیامد. روستاییان فلک زده که امکان ادامه ی زندگی در زادگاه خود را نداشتند به شهر ها سرازیر شدند و با ایجاد حاشیه نشینی و زاغه نشینی در اطراف شهر ها، پیامد های اجتماعی فراوانی را بوجود آوردند. بیش از 40 درصد خانوار های شهری، در یک اتاق زندگی می کردند و قدرت تهیه ی خانه ای بزرگتر را نداشتند."

در نهایت اما با بررسی وضعیت معیشتی مردم در دوران حکومتداری خاندان پهلوی می توان به این نتیجه رسید آن چیزی که رسانه های فارسی زبانِ ضد ایرانی از ایران عهد پهلوی می گویند چیزی جز تحریف و سفید نمایی کاذب نیست و به سادگی می توان فهمید که تصاویر منتشر شده در این رسانه ها محدود به مناطق مرفه نشین است و در دیگر نقاط کشور مردم در فقری دردناک بسر می بردند.

مخاطب مبدیان

8 فروردین 1401

نظر دادن

برای ارسال نظر، تکمیل موارد ستاره‌دار (*) الزامی است.