اپوزیسیون: از دوستی سه برادر تا نمایش اقتدار در ساحل ارس؛

این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

با توجه به تحرکات اخیر برخی همسایگان (برگزاری مانور مشکوک نظامی) و به تبع آن، شیطنت رسانه ای تجزیه طلبان پان ترک، شبهه رسانه های زنجیره ای معاند و عناصر حراف اپوزیسیون، مواضع زیاده خواهانه و گستاخی باکو نشینان را به زعم خود، نمودی عینی از ضعف دستگاه دیپلماسی و قوه ی نظامی جمهوری اسلامی ایران در برهه ی کنونی دانستند! تحلیلی خام اندیشانه از مناسبات سیاسیِ میان دولتی و بدون کمترین پشتوانه ی نظری در دنیای علم سیاست و عرصه ی روابط بین الملل.

در مقابل اما مقامات سیاسی – نظامی ایران در واکنش به این وقایع، با تکیه بر صبر استراتژیک و شناخت کامل از محیط پیرامونی کوشیدند ضمن ارسال پیام های دوستانه و در مواقعی هشدارآمیز به کشور های شرکت کننده در به اصطلاح مانور نظامی موسوم به دوستی سه برادر – 2021، بویژه برای دولت الهام علی اف در آذربایجان، برخلاف انتظار معاندین و فرصت طلبان منطقه ای و فرامنطقه ای، علی الخصوص ابن الوقت های ایرانی نما در جمع اپوزیسیون، مانع از گسترش تنش ها میان همسایگان شوند. اما مقامات جمهوری باکو بدون توجه به مصالح مشترک و بی اعتنا به مقوله ی حسن همجواری، متاثر از سم پاشی های روانی – تبلیغاتی برخی رسانه های معلوم الحال در ترکیه و قفقازات، سعی نمودن تا با انجام چند مصاحبه ی تلویزیونی و یا حضور در برخی محافل ژورنالیستی، فضای سیاسی منطقه را ملتهب و خوشایند دوستان صهیونیستشان کنند. آزار رانندگان ایرانی در منطقه ی قره داغ، توئیت پراکنی های حساسیت زای مسئولین آذربایجانی و اظهار نظر های نسنجیده و خیال پردازانه ی چند مجلس نشین در جمهوری باکو ازجمله اقدامات خام اندیشانه ای بودند که نشان از عزم جدی خرده همسایه ی شمالی مان برای هم آغوشی با صهیونیست ها و یا با چند سیاستمدار متوهم در برخی کشور های منطقه داشت.

اینجاست که با توجه به مطالبه ی جدی افکار عمومی و نیز برحسب ضرورت های سیاسی – امنیتی کشور، نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران با گسیل تنها بخش اندکی از توانمندی های نظامی به ساحل جنوبی رود ارس، پیام لازم را به باکو نشینان و هم پیمانانشان دادند. اظهارات شتابزده و دستپاچگی علی اف در روز های گذشته نیز به نوبه ی خود بیانگر اثرگذاری اقدام هوشمندانه ی نظامیان ایرانی است. نا گفته نماند، دیدار مقامات وزارت خارجه ی دو کشور در حاشیه ی اجلاس عمومی سازمان ملل متحد و تاکیدشان بر حل و فصل دیپلماتیک اختلافات نیز در مدیریت اوضاع و هشیاری نسبی مسئولان آذربایجانی بی اثر نبوده است.

و اما در آن سوی ماجرا، حرافان اپوزیسیون در رسانه های فارسی زبان و معاند و عناصری چون علی جوانمردی، امیرعباس فخرآور و... در واکنش به اقدام نظامی ایران در سواحل ارس، چنان کرده اند که گویا ایران کشور متجاوزی است که در نظر دارد تا با تکیه بر قدرت اسلحه و مشت آهنین، همسایه ی مظلومی را در آن سوی رود ارس به پذیرش خواسته های ناحق خویش وادارد! انگار نه انگار که هم همینان به وقت مانور دوستی سه برادر و سپس، بعد از اظهارات گستاخانه ی مقامات پان ترک جمهوری باکو با جیغ های بنفش خود، وا اسفا گویان جمهوری اسلامی ایران را به مماشات با تجزیه طلبان و زیاده خواهی مقامات سیاسی اذربایجانی متهم می کردند!

افزون  بر این، بیانیه پراکنی های اپوزیسیون خارج نشین  و هم پیاله های داخل نشینشان (حشمت طبرزدی، گروهک نهضت آزادی و...) با هدف متهم نمودن ایران به سازش با عوامل طالبان و در اصطلاح، خالی کردن پشت جبهه ی مقاومت ملی افغانستان از یادمان نرفته است. همانها که چون طبرزدی به خیال خود فتوای جهاد علیه طالبان می دادند و نیرو های نظامی ایران را به دلیل عدم مداخله در امور داخلی افغانستان شایسته ی ملامت می دانستند. حال، همین ها به وقت نمایش اقتدار نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران، آن هم در راستای منافع ملی، پیش از باکونشینان به فغان آمده و از مانور نظامی ایران در ساحل رود ارس دردشان گرفته است!

مبدیان

7 مهر 1400

نظر دادن

برای ارسال نظر، تکمیل موارد ستاره‌دار (*) الزامی است.