کابوس تخت طاووس و گاه بازی سلطان طلبان؛

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

هفته ی پادشاهی، روز کوروش، هفته ی ایرانگرایان و یک دوجین مناسبت نوساخته ی دیگر محصول اتاق فکر سلطنت طلبانی است که می کوشند از پهلویِ ساقط شده قهرمانی در حد و اندازه های نادر و کاووس و بهرام چوبین بسازند. نقطه ی کانونی و وجه اشتراک همه ی این مناسبت ها، حضور پهلوی ها به مثابه خاندانی ایرانساز در قلب روایت و نه در حاشیه است. چنانکه همگی در نظر دارند تا این خاندان فراری را در نقابی از تعلقات ایرانگرایانه و اوصاف مردم پسندانه از زباله دانی تاریخ به متن سیاست ایران بازگردانند.

در این بین اما همانندی خان میر پنج (رضا خان پهلوی) با نادر شاه افشار و برابر دانستن محمد رضای زن باره با کوروش کبیر، خود از تلخ ترین طنازی های سیاسی تلخکان سلطان خواه است. آقایان در حالی به همانندی رضا شصت تیر با نادر شاه افشار (فارغ از قضاوت های ارزشی و نقد حکمرانی نادر) نشسته اند که خان میر پنجشان تنها در یک مورد مشخص، دشت نا امید، سرچشمه ی هیرمند و آرارات کوچک را به همسایگان تا حدودی بی خطر دیروز و گستاخ امروزمان بخشیده و این در حالی است که یک دنیا نادر را به جهانگشایی ها و فتوحات سرزمینی اش و حفظ سرحدات از دست درازی اقوام مختلف می شناسند! نکته اینجاست که بسیاری از مناقشات مرزی و اختلافات ایران با برخی همسایگان زیاده خواهمان نیز اتفاقا ریشه در همین هبه ها و بخشش های ملوکانه ی میرپنج دارد. خشکسالی سیستان و تشنگی هامون و البته دم تکانی های جماعت بادکوبه نشین نتیجه ی عینی و ملموس همین اشتباهات (بخوانید خیانت های) ژئوپلیتیک و تاریخی اند.

فرزندش محمد رضا نیز از این دست بخشش های ملوکانه کم نداشته است. سوای ریختن دلار های نفتی به فاضلاب فرنگ (اشاره به اختصاص بودجه برای سیستم فاضلاب برخی پایتخت های اروپایی) و همچنین امتیازات و قرارداد های ننگینی (مانند کاپیتولاسیون و کنسرسیوم) که در بی آبرویی کم از اسلافشان در ترکمنچای و گلستان ندارند می باید به بحرینی اشاره نمود که روزگاری به مثابه استان چهاردهم ایران، به اراده ی ملوکانه عروس اعراب حاشیه ی جنوبی خلیج همیشگی فارس شد.

قضاوت با شما! آیا می توان عاملان تشنگی سیستان عزیز و خشکسالی هیرمند مظلوم را خاندانی ایرانگرا و ایرانساز نامید و به نامشان گاه و روز و هفته معین کرد!؟

مبدیان

6 آبان 1400

نظر دادن

برای ارسال نظر، تکمیل موارد ستاره‌دار (*) الزامی است.