بازخوانی واقعه شانزدهم آذر؛ جنایتی فراموش ناشدنی (قسمت دوم)

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

در قسمت نخست پس از بررسی وقایع کودتای 28 مرداد و اعتراضات دانشجویی به اینجا رسیدیم که دانشگاه تهران مهیای میزبانی از ریچارد نیکسون (معاون رئیس جمهور آمریکا) شده بود. در این بین دانشجویان مبارز نیز تصمیم گرفتند که هنگام ورود نیکسون، نفرت و انزجار خود را نسبت به کودتا و دخالت های آمریکا در ایران نشان دهند. در مقابل، رژیم شاه برای مسلط شدن بر اوضاع و حفاظت از نیکسون، لشگر دو زرهی را به دانشگاه اعزام کرده و در محیط داخلی آن مستقر نمود؛ در این رابطه، صبح روز پانزدهم آذر یکی از دربانان دانشگاه شنیده بود که تلفنی به یکی از افسران گارد دانشگاه گفته می شد"باید دانشجویی را شقه کرد و جلوی در بزرگ دانشگاه آویخت تا عبرت همه شود و صدا ها خفه گردد"

 صبح شانزدهم آذر، دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه با توجه به شناختی که از حربه های رژیم و دستگاه های امنیتی اش داشتند سعی نمودند تا بهانه ای به دست بهانه جویان ندهند اما علیرغم این مسئله نیروهای گارد در اقدامی برنامه ریزی شده با هجوم به داخل دانشکده ها، ضمن دستگیری عده زیادی از دانشگاهیان، آن ها را مورد ضرب و شتم و ناسزا قراردادند. این حضور غیرقانونی، در دانشکده فنی موجب زد و خورد میان دانشجویان و نظامیان شد. در همین حین دانشجویان به هنگام خروج از دانشکده با یورش سربازان مسلح و حمله آنان مواجه شدند که براثر آن عده ای از دانشجویان مجروح گردیدند. دانشجویان نیز با سردادن شعارهایی به این اقدام واکنش نشان دادند. رگبار گلوله باریدن گرفت و مجددا عده ی بسیاری هدف گلوله قرار گرفتند؛ در نتیجه، سه تن از  دانشجویان حاضر در این اعتراضات به نام های مصطفی بزرگ نیا، مهدی شریعت رضوی و احمد قندچی نیز به شهادت رسیدند.

شهید دکتر مصطفی چمران که خود از نزدیک شاهد این واقعه بوده در این باره می گوید: "وقایع آن روز چنان در نظرم مجسم است که گویی همه را به چشم می بینم، صدای رگبار مسلسل در گوشم طنین می اندازد، سکوت موحش بعد از رگبار، بدنم را می لرزاند، آه بلند و ناله جانگداز مجروحین را در میان این سکوت دردناک می شنوم. دانشکده فنی خون آلود را در آن روز و روزهای بعد به رای العین می بینم" درست روز بعد از واقعه 16 آذر و در جو خفقان و وحشت، نیکسون به ایران آمد و در همان دانشگاهی که هنوز به خون دانشجویان بی گناه رنگین بود، دکترای افتخاری حقوق به او اهداء شد!

در این رویداد، دانشجویان به مسئولیت خود در قبال جامعه و آرمان های عدالتخواهانه و استقلال طلبانه مردم به صراحت هرچه تمامتر عمل کردند. به یاد آن روز و به پاس جانفشانی آن شهیدان گرانقدر، روز 16 آذر به عنوان روز دانشجو تعیین و در دفتر تاریخ این سرزمین برای همیشه ثبت شد.

مبدیان

16 آذر 1400

نظر دادن

برای ارسال نظر، تکمیل موارد ستاره‌دار (*) الزامی است.