مرگ مشکوک علیرضا پهلوی؛ خودکشی یا برادرکشی؟

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

متولد 8 اردیبهشت سال 1345. اگر زنده بود باید در حال گذراندن پنجاه و چهارمین زمستان زندگی اش می بود. گرچه گفته می شد به سیاست و مصاحبه علاقه ای نداشت اما مرگش سیاسی ترین خبر آن روزهای (14 دی 1389) رسانه های فارسی زبان شد. علیرضا پسر دوم محمدرضا پهلوی در نوجوانی همزمان با انقلاب مردم ایران همراه با خانواده اش کشور را ترک کرد و از آن پس بیشتر عمرش را در آمریکا سپری کرد. به گفته فرح دیبا، پسرش فردی شاد و عاشق زندگی بود. علیرضا در دوران جوانی با خانم رها دیده ور ازدواج کرد. اما درست زمانی که منتظر بدنیا آمدن فرزندش بود تا دوران جدید زندگی اش را تجربه کند، به یکباره خبر مرگ او همه را متعجب کرد.

رضا پهلوی در بیانیه ای دلیل مرگ برادرش را خودکشی حاصل از افسردگیِ ناشی از دوریِ خواهرش لیلا اعلام کرد و از رسانه های نزدیک به خانواده پهلوی خواست حریم خصوصی شان را محترم بشمارند. در این بین، برخی از سلطنت طلبان در خصوص این مرگ مشکوک نظر دیگری داشتند. آن ها عقیده داشتند که ممکن نیست شخصی به ظاهر متعادل که با شوق فراوان منتظر بدنیا آمدن فرزندش است به خاطر دوری از خواهرش، که سال هاست مرده، دست به خودکشی بزند. همچنین معتقد بودند رضا پهلوی بدلیل نگرانی از بدست گیری رهبری اپوزیسیون توسط علیرضا پهلوی (بدلیل محبوبیت بالای علیرضا در بین سلطنت طلبان و...)، او را در خبرهای پیرامون این خاندان سانسور کرده بود.

افزون برآن، سرنوشت اموال به یغما برده ی خاندان پهلوی نیز با وجود علیرضا وضعیت دیگری پیدا می کرد. در پایان علت واقعی مرگ علیرضا پهلوی هرچه باشد نمی توان از منفعتی که رضا پهلوی برادر بزرگتر او از این اتفاق بهره می برد، گذشت؛ وی نه تنها صاحب میلیون ها دلار اموال به سرقت برده مردم ایران شد بلکه توانست بی هیچ رقیب جدی، رهبری خویش بر جریان فرتوت و متوهم سلطنت طلب اپوزیسیون را هم تثبیت کند.  

مبدیان

15 دی 1400

نظر دادن

برای ارسال نظر، تکمیل موارد ستاره‌دار (*) الزامی است.