(سه گانه ی) کارنامه ی پهلوی؛ محمد رضا پهلوی؛

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سه گانه ی کارنامه ی پهلوی پاسخی است مستدل به آنان که می کوشند با تکیه بر موهومات سلطان خواهانه و انکار وقایع تاریخی، چهره ای متمایز (از آنچه که تاریخ به خود دیده است) از پهلوی ها ارائه دهند. آنان که به واسطه ی بهره مندی از منافع و امتیازاتِ اشرافیِ مقربان به دربار در رژیم پیشین و یا مسلح به سلاح جهل، چشم ها را به حقیقت بسته و بی محابا مشغول نفی دستاورد های انقلابی مردم ایران و پیشرفت های علمی – فناورانه، نظامی و فرهنگیِ عهد پسا انقلاب اند.

این سه گانه می کوشد به قدر فرصت با ارائه ی فهرستی (هرچند) اجمالی از جنایت ها، خیانت ها و اقدامات ضد مردمی – ملی – مذهبی و میهنیِ پهلوی ها، ضمن آگاهی بخشی نسبت به آنچه که بر این مرز و بوم رفته، مانع از افتادن نا آگاهان به دام رسانه های سلطنت طلب و جریانات پادشاهی خواه شود.

دوم: کارنامه ی عملکردی محمد رضا پهلوی (پهلوی دوم)؛

 1. جدایی بحرین از سرزمین مادری در نتیجه ی بی کفایتی رژیم پهلوی و در ادامه، اعلام استقلال آن در تاریخ هفدهم اردیبهشت ماه 1349 و همچنین واکنش تاسف بار شخص شاه و دربار نسبت به این موضوع.
 2. فاجعه ی اروند رود و از دست رفتن نیمی از این رودخانه ی استراتژیک.
 3. اقدام برای سرنگونی دولت قانونی مصدق با همراهی دوستان آمریکایی – انگلیسی.
 4. کشتار بی رحمانه ی مردم و به خاک و خون کشاندن تظاهرات مسالمت آمیز آنان به دفعات مختلف (از سال 1342 تا روز های پایانی سلطنت)؛ واقعه ی میدان ژاله، از خونبار ترین این جنایت هاست.
 5. جنایت سینما رکس آبادان.
 6. تبعید چندین باره ی مرجع عالی قدر شیعیان حضرت امام خمینی (ره) از سال 1342 تا دوازدهم بهمن 1357.
 7. خیانت آشکار به مردم در جریان ملی شدن صنعت نفت و همکاری با دشمن خارجی در قالب موافقت با تشکیل کنسرسیوم نفتی با هدف خنثی کردن تلاش های ملت ایران جهت کنترل بر منابع نفتی خویش.
 8. انجام مجموعه اقدامات ضد دینی - ارزشی با هدف قالب نمودن فرهنگ منحط غربی بر کشور. تداوم رفتار های رضا خان میر پنج در موضوع کشف حجاب و عزاداری سالار شهیدان به بهانه ی تجدد.
 9. صرف بودجه های عمومی جهت انجام پروژه های غیر ضروری از جمله صرف منابع کلان برای برگزاری معرکه ای مفتضح موسوم به جشن های 2500 ساله.
 10. بذل و بخشش های بی حساب و کتاب از منابع ملی ازجمله صرف بودجه ای سنگین برای حل مشکل آبرسانی در یکی از پایتخت های اروپایی؛ در حالی که مردم ایران در بسیاری نقاط کشور از آب آشامیدنی سالم بی بهره بودند.
 11. اعمال دیکتاتوری و وضعیت گفتمانیِ تک صدایی در کشور با اعلام تشکیل حزب رستاخیر، انحلال دیگر احزاب و اجبار برای عضویت در حزب تازه تاسیس.
 12. صرف هزینه های بسیار برای خرید های نظامی غیر ضروری تا جایی که آگاهان، مقدار این مخارج را حتی تا یک دهم از کل درآمد های جاری کشور دانستند.
 13. تشکیل سازمان مخوف ساواک با کمک صهیونیست ها با هدف کنترل بیشترِ مردم و اعمال فشار بر منتقدان و مخالفان رژیم. شکنجه، قتل، تبعید و زندانی کردن منتقدین سیاسی نیز از وجوه مشترک زمامداری پهلوی اول و دوم است.
 14. اعمال سانسور گسترده بر مطبوعات، تولیدات فرهنگی و اعمل فشار شدید بر نویسندگان و هنرمندان غیر خودیِ منتقد.

و ...

یقینا فهرست جنایات و خیانت های محمدرضا شاه پهلوی محدود به این موارد نخواهد شد. با اندکی جستجو در میان منابع تاریخی، گفتاورد ها و مدارک مستدل بر جای مانده از آن دوران، بویژه در اسناد وزارت خارجه ی آمریکا و  انگلستان، مصادیق بیشمار دیگری را نیز می توان به این سیاهه اضافه نمود.

مبدیان

یازدهم اسفند ماه 1400

1 نظر

 • پیوند نظر فاضل K2_پنج شنبهق ظUTCE_اسفند+0000Rاسفندق ظUTC_0C1 ارسال شده توسط فاضل

  واقعا گلی از گل های لجنزار پهلوی؛ بحرین، اروند رود، کشتار مردم، سینما رکس، جشن گرانقیمت و عیانی 2500 ساله، ساواک آدمکش،...

نظر دادن

برای ارسال نظر، تکمیل موارد ستاره‌دار (*) الزامی است.