ایران در دو آبان؛

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

اقدام شجاعانه ی قوای مسلح جمهوری اسلامی ایران در بازپس گیری محموله ی نفتی و عقب راندن دزدان دریایی آمریکایی بازتاب فراوانی در رسانه های بین المللی داشت. در ایران نیز افکار عمومی با شعف و غرور وصف ناپذیری به مرور رویداد قهرمانانه ی دریادلان پرداختند؛ اما کیست که نداند ملت بزرگ ایران برای رسیدن به این حال خوش، مقطع درخشانی که قوای مسلحش برای دفاع از منافع ملی از هیچ قدرتی (اعم از شرقی و غربی) نهراسند چه خون دل ها که نخورده اند!؟

آبان ماه یادآور اشغال ایران عزیزمان در جریان جنگ اول جهانی است؛ واقعه ای تلخ در سایه ی بی لیاقتی محض حکام وقت. در روز بیست و سوم آبان 1294 مجلس شورای ملی (مجلس سوم) تنها  پس از یکسال از آغاز به کار خود منحل شد. همزمان قوای اشغالگر روس و انگلیس با هدف تسخیر پایتخت از شمال و جنوب کشور راهی تهران شدند. علیرغم اعلام بیطرفی ایران در جنگ بین الملل اول، متجاوزین در نظر داشتند تا با اعمال فشار های متعدد، کشورمان را وادار به درگیری نظامی با نیرو های آلمانی کنند. ماحصل اشغال ایران و تهدید پایتخت در ابتدا اعتراض و سپس مهاجرت جمعیِ تعدادی از نمایندگان مجلس شورای ملی به شهر قم و مهمتر از آن، تشکیل کمیته ی دفاع ملی بود؛ اقداماتی که البته در سایه ی خیانت قاجار و سیاسیون وابسته به دربار احمدشاهی ره به جایی نبرد.

در دربار ایران، احمد شاه نیز در وحشت از به خطر افتادن تاج و تخت شاهی و بازگشت پدر به تخت طاووس با خواست های یکی پس از دیگریِ اشغالگران موافقت کرده و از انجام اقدامات حداقلی خود در راستای وظائف شاهی نیز خودداری نمود. در یک مورد مشخص، شاه ایران در واکنش به تهدید ها برای تسخیر پایتخت، در پی تغییر دارلسطنه برآمد که این نیز با مخالفت جدی روس ها به سرانجام نرسید. قحطیِ فراگیر کشور در سالیان مابین 1294 تا 1296 و نسل کشی ایرانیان (قتل میلیون ها ایرانی) که تاریخدانان مستقل آن را به هولوکاست ایرانی تعبیر می کنند نیز از نتایج عینی اشغال ایران توسط قوای روس و انگلیس بود.

آری؛ پاسخ شجاعانه ی امروز نیروی دریایی قهرمان کشور به راهزنی نیرو های آمریکایی را باید با آزادی دیروز بیگانگان در دست درازی به جان، مال و ناموس ایرانی و نیز آزادیِ در ربودن منابع ملی به مقایسه نشست و قدردان موهبت الهی امنیت بود؛ آری؛ مقایسه ی ایران در دو آبان تلخ و شیرین!

مبدیان

25 آبان 1400

2 نظرها

  • پیوند نظر mirza-saleh K2_سه شنبهق ظUTCE_آبان+0000Rآبانق ظUTC_0C1 ارسال شده توسط mirza-saleh

    جالب بود
    به تاریخ ما بیشتر بپردازین لطفا

  • پیوند نظر helma K2_سه شنبهق ظUTCE_آبان+0000Rآبانق ظUTC_0C1 ارسال شده توسط helma

    تشکر از سایت و مطالب مفید شما. باز هم اگه ممکنه رو ظاهر سایت بیشتر کار کنید. ممنون از زحمات شما برای آگاهی بخشی و احترامی که برای مخاطب قائل می شید.

نظر دادن

برای ارسال نظر، تکمیل موارد ستاره‌دار (*) الزامی است.