کنگره علیه voa؛ سمت علینژاد چیست خانم چائو!؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

اخیرا تعدادی از نمایندگان کنگره ی آمریکا در نامه ای خطاب به سرپرست مدیریت اجرایی سازمان رسانه های جهانی ایالات متحده USAGM خواستار پاسخگویی وی به دلیل عدم اجرای مسئولیت های نظارتی خود مطابق با قانون اساسی این کشور و عملکرد بخش فارسی صدای آمریکا و البته عملکرد حزبی روزنامه ‌نگاران شاغل در آن (مشخصا با ذکر نام معصومه علینژاد و ستاره درخشش) شدند.

اسکات پری، اندی بیگز، باب گود، باری مور، ماری میلر، مادیسون کاوتورن و دن بیشاپ، در این نامه که مستقیما خطاب به کلو چائو، سرپرست مدیریت اجرایی USAGM نوشته شده، ضمن تاکید بر کارویژه ی اصلی صدای آمریکا (به اصطلاح ترویج ارزش‌های آمریکایی و مبارزه با کمونیسم در زمان جنگ سرد)، به سیاست سال‌های اخیر این سازمان که تبدیل به بلندگویی تک‌حزبی شده است و آشکارا منشور رسانه‌ای تصویب شده توسط کنگره را نقض کرده اعتراض نموده‌اند. در بخشی از این نامه که به تاریخ دهم ماه مارس سال جاری (نوزدهم اسفند ماه 1400) انتشار یافته آمده:

"در سال 2015 معصومه (مسیح) علینژاد با نقض بیطرفی رسانه ای در زمان انتخابات این کشور، مستقیما علیه نامزدی خاص (در آن مقطع دونالد ترامپ) و در جهت تخریب شخصیت وی عمل نموده و در این زمینه با تولید محتواهای خاص، قوانین تبلیغات انتخاباتی را نقض کرده است" همچنین این نمایندگان در بخشی دیگر از نامه ی خود به استخدام مجدد ستاره درخشش با نظارت و دخالت خانم چائو اعتراض کرده‌اند. آنها به سوابق هدر دادن یک‌میلیون دلار از بودجه ی صدای آمریکا - پولی که از جیب مالیات‌دهندگان آمریکایی تامین می‌شود توسط ستاره درخشش و همچنین ادعای دروغین وی مبنی بر داشتن مدرک دکترا از دانشگاه سوربن اشاره کرده و گفته‌اند که بخش فارسی voa با مدیریت نامبرده، دیگر به «صدای تهران و نه صدای آمریکا» شهرت دارد؛ در ادامه ی نامه آمده که بخش فارسی صدای آمریکا تحت ریاست درخشش و با اعمال نظر وی، عملا با اقدامات خودسرانه، جانبداری‌های شخصی و اهداف سیاسی و جناحی اداره می‌شود!

این نمایندگان ضمن یادآوری منشور صدای آمریکا خواستار پاسخگویی فوری سرپرست مدیریت اجرایی سازمان رسانه های جهانی آمریکا به سه پرسش مشخص ذیل شده اند:

1-با توجه به تخلف صورت گرفته توسط مسیح علینژاد، آیا وی همچنان در استخدام تلویزیون صدای آمریکاست؟ در چه سمتی؟ و آیا از او توضیحی درخصوص تخلفاتش خواسته شده است!؟

2-چه اقدامات انضباطی علیه علینژاد و دیگر عواملی که در صدای آمریکا قوانین انتخاباتی را نقض کرده اند صورت گرفته است؟

3-صدای آمریکا چه تضمینی می دهد که پس از این مالیات شهروندان آمریکایی با اقدامات افرادی چون مسیح علینژاد در voa خرج یک رسانه ی حزبی نمی شود!؟

با توجه به این نامه و بازگشودن پرونده ای قدیمی و نه چندان با اهمیت علیه voa می توان نتیجه گرفت که بر خلاف دم جنبانی های شخص علینژاد در تلویزیون صدای آمریکا، خصوصا در برنامه ی زرد تبلت، مقامات آمریکایی از عملکرد به ظاهر رسانه ای او رضایت چندانی نداشته و دیگر همچون گذشته تمایلی به پرداخت هزینه های لودگی امثال وی و مخارج کلان زندگی اعیانی ستاره درخشش از جیب مالیات دهندگان این کشور ندارند.

مبدیان

09 اسفند 1401

نظر دادن

برای ارسال نظر، تکمیل موارد ستاره‌دار (*) الزامی است.